Jak przegrać kasety VHS na DVD?Wielu z nas posiada w domu stare kasety VHS z cennymi nagraniami. Problem w tym, że coraz trudniej takie kasety odtworzyć. Odtwarzacz VHS jest obecnie tak popularny jak papier toaletowy w PRLu. Stare i cenne nagrania niszczeją gdzieś w pudłach. Jeszcze parę lat i nie będziemy mogli przypomnieć sobie modnych fryzur ze Studniówki.

W tym poście opiszę moje doświadczenia w przenoszeniu filmów z kaset VHS na DVD. Opisany sposób nie jest prosty ale gwarantuje naprawdę dobrej jakości materiał na DVD i co chyba najważniejsze mnóstwo satysfakcji!!!

Potrzebujemy:

Sprzęt:

 • magnetowid
 • komputer z procesorem minimum 2,5GHz, 512 MB RAM
 • dysk z wolnym miejscem ok 200 GB.
 • kartę dźwiękową
 • kartę video lub kartę TV

Oprogramowanie:

 • Windows XP / Vista
 • ffdshow - zbiór kodeków audio / video
 • VirtualDub - narzędzie do edycji oraz przechwytywania strumienia video
 • Quenc - encoder MPEG-1, MPEG-2
 • AviSynth - frameserver działający na zasadzie skryptów

 

Przechwytujemy obraz i zapisujemy na dysku

W pierwszej kolejności musimy przechwycić obraz oraz dźwięk z magnetowidu na dysk twardy komputera. Magnetowid z kartą video / TV najlepiej podłączyć za pomocą złącza s-video. Jeżeli magnetowid takiego nie posiada pozostaje nam skorzystać ze złącza composite video lub przejściówki SCART(EURO) -> composite video. Źródło dźwięku podłączamy do wejścia liniowego lub mikrofonu karty muzycznej złączem cinch -> jack lub SCART -> jack.

Ok, mamy podłączone urządzenia. Uruchamiamy aplikację VirtualDub  i z menu File wybieramy Capture AVI. W nowym oknie wybieramy File -> Set capture file, czyli lokalizację i nazwę pliku docelowego. Pamiętajmy, aby na wybranym dysku było odpowiednio duuużo miejsca (optymalnie 200 GB - zależnie od długości zgrywanych materiałów).  Z menu Device na liście wybieramy urządzenie przechwytujące (kartę TV bądź kartę video). Następnie należy zdefiniować z jakiego wejścia wideo na karcie będziemy korzystać. Wybiera się to z pozycji Video -> Video Source.  Należy oczywiście wybrać to wejście do którego podłączony został magnetowid.

Aby przetestować, czy do tej pory wszystko jest w porządku włączamy w magnetowidzie PLAY i w menu Video  wybieramy Preview. W oknie VirtualDub powinien pojawić się obraz z magnetowidu. Sprawdźmy również czy działa dźwięk. Jeżeli nie, upewnijmy się, że wszystko prawidłowo podłączyliśmy. Sprawdź również czy w mixerze audio Windows mamy włączone odtwarzanie oraz nagrywanie wejścia liniowego bądź mikrofonu. UWAGA! Ważne aby w mikserze audio Windows ustawić optymalny poziom nagrywanego sygnału aby nie było np. przesterowań.

Pora skonfigurować parametry nagrywanego materiału. Rozdzielczość do jakiej będziemy zgrywać to 720x576 - czyli PAL. Definiuje się to opcją Video -> Set custom video format. Jako Data format wybieramy YUY2. Do kompresji materiału wyjściowego użyjemy bezstratnego kodeka HuffYUV: Video -> Compression, z listy wybieramy ffdshowVideo Codec i naciskamy Configure. W opcjach ffdshow jako Encoder należy wybrać HuffYUV. Aby zapobiec ewentualnej desynchronizacji dźwięku (np. gdy encoder "zgubi" klatki) należy skonfigurować opcje w menu Capture -> Timing zgodnie z poniższym zrzutem ekranu.

Pora coś nagrywać. Włączamy w magnetowidzie PLAY a w VirtualDub włączamy nagrywanie: Capture -> Capture video....

 

Kodujemy materiał do formatu MPEG-2

Mamy już zgrany materiał do formatu AVI. Teraz pora przekodować go do formatu MPEG-2, czyli formatu z jakiego korzysta standard DVD. Zrobimy to za pomocą bardzo dobrego programu / kodeka Quenc który korzysta ze skryptów AviSynth. W katalogu w którym mamy zgrany nasz materiał tworzymy plik tekstowy o nazwie np. !source.avs w którym umieszczamy poniższy skrypt:

AviSource("capture.avi")
ConvertToYV12()
SeparateFields()
Crop(20,0,0,-8)
LanczosResize(720,288)
Weave() 

Powyższe funkcję służą do:

 • AviSource - Odczytuje źródło kodowanego materiału (oczywiście nazwą pliku będzie nasz plik AVI).
 • ConvertToYV12- Konwertuje format kolorów.
 • SeperateFields - Rozdziela klatki z przeplotu.
 • Crop- Kadruje obraz. Bez użycia tej funkcji będziemy mieli charakterystyczne "śmieci" VHS w dolnej i górnej części obrazu (wartości dobrane empirycznie :-)).
 • LanczosResize - Zmienia rozdzielczość klatek. Konieczne po wykonaniu funkcji Crop. Należy zauważyć, że rozdzielczość pionowa to 288 a nie 576. Wynika to oczywiście z wcześniejszego odseparowania klatek z przeplotu.
 • Weave - "Składa" klatki w przeplot.

 

Mamy już przygotowany skrypt dla AviSynth. Uruchamiamy Quenc.

 

Jako Source AVS File otwieramy przed chwilą stworzony skrypt AviSynth. Destination File  to nazwa wynikowego pliku wideo (rozszerzenie .mpg). Codec jaki należy wybrać to MPEG-2. Bitrate jest bardzo ważną wartością, która wpływa po pierwsze na jakość wynikowego pliku oraz jest zależna od długości kodowanego materiału, który ma się zmieścić na jednej płycie DVD. Poniżej optymalne wartości uwzględniająca długość materiału:

 • 6000kbps - do ok 90 minut materiału
 • 5000kbps - do ok 110 minut materiału
 • 4200kbps - do ok 130 minut materiału

 

Wybieramy Advanced Options. Ustawienia w tej części można wprowadzić analogiczne jak w poniższym zrzucie ekranu:

 

Zatwierdzamy zmiany. Możemy już uruchomić proces kodowania przyciskiem Encode. Może to potrwać kilka godzin ... :-).

 

DVD Authoring

DVD Authoring to nic innego jak tworzenie struktury plików dla formatu DVD z wyjściowego formatu MPEG-2. Do authoringu jest bardzo dużo aplikacji. Bardziej zaawansowane umożliwiają stworzenie własnego menu, podzielenie filmu na sceny i dodanie innych wodotrysków znanych ze standardowych wydań DVD.

Najprostszą metodą jest skorzystanie z opcji Author DVD dostępnej w Quenc (w oknie Advanced Options).

Po wygenerowaniu wyjściowej struktury plików DVD przez aplikację do Authoringu pozostaje jedynie nagrać materiał na płytę DVD. Możemy to zrobić np. Nero - DVD Video.

 

Tyle! Jak widać pracy nie jest mało ale efekt i satysfakcja gwarantowane!

 

 Proszę czekać...
Nie możesz komentować. Mariusz Turek umieścił Cię na czarnej liście lub Twoje konto nie jest aktywne.

 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » tornowski   21.09.2010
  Efekt encoding

   Po encodingu quenckiem, efekt to plik 

  *.mpg o zerowym rozmiarze?

  Co jest powodem takiego efektu?


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » św. Mikołaj   19.12.2010
  @tornowski

  brak zainstalowanego AviSynth


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » zadowolony   07.02.2011
  przydatna porada

  Po wielu straconych chwilach w sieci w końcu znalazłem coś przydatnego do zgrywania starych kaset VHS. Wszystko hula jak trzeba. W linku jest wszystko napisane z czym się co je, jasno i precyzyjnie.


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » scan   18.02.2011
  no i problem

  Wszystko szło jak należy do ostatniego etapu. Podczas uruchamiania QuEnc pojawia mi się taki komunikat:

  Avisynth open failure:
  AVISource: couldn't locate a decompressor for fourcc HFYU

  W czym tkwi błąd?


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » skoepion   20.03.2011
  Pulsowanie

  Po skompresowaniu ok. 90GB filmu w formacie avi do formatu mpg2 przy pomocy quenc, nadal ma się wrażenie, że obraz pulsuje z dużą częstotliwością przy dynamicznych scenach. Dlaczego? Jak to poprawić?


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » skorpion   01.07.2011
  Rozsynchronizowany dźwięk

  Przy próbie konwersji avi do MPEG2 z ustawieniami zgodnymi z artykułem od samego początku dźwięk zaczyna się rozjeżdżać z obrazem. Pod koniec jest już spore opóźnienie. Comoże być przyczyną?


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » Mariusz Turek   01.07.2011
  @skorpion

   Konfiguracja Capture -> Timing  w VirtualDub zgodnie z powyższym opisem nie pomogła? Jeżeli nie, nie mam obecnie pomysłu. Trzeba coś pogooglać.


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » skorpion   31.07.2011
  video skacze

  Ok. wcześniej do przechwytywania stosowałem UleadVideoStudio. Avi wyglądał normalnie i dopiero po kompresji Quenc dźwięk się opóźniał. Natomiast gdy próbuje przechwytywać VirtualDubem skacze obraz. Użyam EasyCap Video Grabber.


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » mirek   12.12.2011
  vhs na dvd

  Mam pytanie odnośnie przegrywania. Podczas wymienionej czynności przegrywania  10-letniej kasety VHS i odtwarzania nagranej płyty DVD słychać rytmiczny stukot w tle,który przeszkadza podczas oglądania. Przy przeglądaniu kasety przed przegrywaniem żadnych dźwięków nie ma. Jaka może być przyczyna i jak sobie z nią poradzić???


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » tinkol   31.01.2012
  polecam

   chciałem się za to sam brać, ale kumpel polecił mi portal www.vhs24.pl, oni zrobią to za Ciebie oraz będziesz miał obraz i dźwięk taki jak noralnie nie zyskasz sam przegywając, mają specjalne sprzęty do tego potrzebne, mogę polecić, bo sam u nich przegrywałem, na allegro też działają 


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » Drst   10.04.2012
  Problem

  Mam ten sam problem co wyżej user o nicku scan, wyskakuje błąd w QuEnc


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » djweb   17.07.2012
  VHS-C

  Dzień dobry!
  A czy coś takiego:
  http://allegro.pl/konwerter-do-zgrania-analog-sygnalu-tania-wysylka-i2457791862.html
  będzie odpowiednie do zgrywania filmów VHS, VHS-C?
  Czy potrzeba czegoś jeszcze?
  Pozdrawiam
  Dariusz Jaworski
   


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » baal   26.07.2012
  vhs ...no w końcu !!!

  Na początek ,czytalem ,oglądalem ...trafiłem na ten link.Mam juz ściągnięte wszystkie potrzebne pliki.jutro zamierzam wystartować 1.Myślę,że będzie OK.Dzięki wielkie ...jasno ,prosto,zrozumiale.


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » Gab   02.10.2012
  Kopiowanie kaset

  Witam sposób jest trudny i przy podanym przykładzie traci się jakość nagrania, stanowczo niepolecam.Meczyłem sie kilka dni, aż oddałem kasety do firmy która robi to profesjonalnie.

  Jestem bardzo zadowolony.

  www.vhsnadvd.eu

  Nowa promocja 29 zł za 1 sztuke! i gość zna się na rzeczy .Otrzymasz nawet pudełko z okładką gratis:)

  Po co się męczyć:)))

  Możliwość wysyłki!!


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » Ania Kazior   31.05.2013
  polecam firmę vhs24.pl

   Niestety, ten sposób jakos sla kobiety 40+ to istna czarna magia, dlatego skorzystałam z usługi kopiowania vhs na dvd fimy vhs24.pl. Przegrali mi 12 kaset za 15 zł od całej kasety (niezależnie od długości jej trwania, co mnie bardzo ucieszyło bo miałam przeważnie 4 godzinne nagrane w LP). Profesjonalne podejście, firma działa od kilku lat, godna polecenia. Poprawili mi w cenie obraz moich nagrań - czasami były tragiczne, np Komunia z 92 roku i do tego podgłośnili nagrania!

  Polecam tą firmę !

  Ania


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » kowianek   09.06.2013
  za duzo ceregieli i kiepska jakosc

  Najlepszym i najprostrzym rozwiazaniem jest dobry magnetowid+stacjonarna nagrywarka z tyskiem.Tyle w temacie.


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » Anna   11.06.2013
  nie zgadzam się, lepiej oddać profesjonalistom

  kowianek nie do końca się zgodzę, nie każdy ma do tego smykałkę i w ogóle chęć, ja wolałam swoje wspomnienia oddać profesjonalistom z www.vhs24.pl. Poza tym raczej trudno byłoby teraz kupić nowy (o ile się da) i dobry magnetowid a co z osobami, które magnetowid ale jest niesprawny ? 

   


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » kowianek   07.07.2013
  @Anna

  Mam wrażenie ze ty jestes rzecznikiem firmy www.vhs24.pl .Ja nie mowie,ze kazdy moze sobie sam przegrac,bo oczywiscie,ze trzeba miec troche wiedzy na ten temat,jak to zrobic,zeby zachowac jakosc oryginalu.Moja wypowiedz byla w odniesieniu do tych ktorzy kombinuja z przehrywaniem poprzez karty tv w komputerze co zawsze daje gorsze efekty od sposobu ktory ja proponuje.Wiadomo,ze jesli ktos ma zepsuty magnetowid to nic nie zrobi,ale zauwaz,ze do przegrania w jakokolwiek sposob magnetowid jest niezbedny.Najlepszym rozwiazaniem jest oczywiscie magnetowid S-VHS ktory posiada cyfrowe filtry szumow ,a taki mozna teraz kupic za dosyc niska cene i efekt koncowy mozna uzyskac nic nie gorszy,jak placac za przegranie jakiejs firmie,ktora zrobi to z pewnoscia i tak w ten sam sposob.


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » Anna   12.07.2013
  @kowianek

   Oczywiście że nie jestem rzecznikiem, po prostu poleciłam firmę, która na to zasługuje, dostałam od nich cudowne nagrania :) Ty reprezentujesz stanowisko, które mówi jak przegrywać samemu, ja natomiast stanowisko osoby która już chodzi trochę po tym świecie i się na tym najzwyczajniej w świecie nie zna - mój mąż tak samo. Na pewno masz racje, że magnetowid do przegrania czegokolwiek jest potrzebny, to jest ja najbardziej logiczne i inaczej na mój rozum się nie da, chociaż z techniką, jak już wspomniałam nie jestem zapan brat :) Wpisałam na allegro z ciekawości ile kosztuje taki magnetowid s-vhs i powiem Ci wyskoczył mi jeden uszkodzony, drugi za 200 zł a trzeci za 1200! Więc jednak nie takie grosiki. Każdy znajdzie tutaj wyjście dla siebie.Jeżeli chodzi o kolor to jest on całkowicie przypadkowy, wcale nie chciałam aby moja wypowiedź była pomarańczowa Pozdrawiam

   


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » kowianek   12.07.2013
  vhs-dvd

  Moze i dobrze Ci przegrali,nie twierdze,ze nie,skoro nie widzialem tego nagrania,ale dla kogos kto nie ma zadnego porownania zapewne kazde przegranie oceni na "cudowne".Kiedys,w poczatkach epoki nagrywarek DVD sam skorzystalem z przegrania przez lokalna telewizje,poniewaz juz swiadczyla ona takie uslugi za wcale nie male pieniadze.Jakosc byla tragiczna,poniewaz 3-godzinna kaseta "upakowali" na jednej,zwyklej plycie,co przesadzilo o jakosci tego nagrania,nie wspominajac juz o tym,ze nie zadbali nawet o jakiekolwiek poprawienie jakosci.Postanowilem sam kupic nagrywarke z dyskiem i dobry magnetowid by przegrac to jeszcze raz,tym razem samemu i za darmo... Uzylem plyty dwuwarstwowej oraz oraz kilku filtrow poprawiajacych zapis z tasmy.Efekt koncowy byl wogole nie do porownania do tego,co zaoferowali mi "fachowcy" z  telewizji za ponad 50 zł....


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » Anna   25.07.2013
  To się sporo pozmieniało

   Z czystej ciekawości zapytam ile lat temu przegrywałeś  ? Cena którą podałeś była za kasetę, domyślam się, a nie za godzinę jak to teraz często bywa? (choć znam wyjątek :)) Ja na jednej płycie DVD mam maksymalnie 2 godziny nagrania. 


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » kowianek   26.07.2013
  sporo sie pozmienialo

  Jak wspomnialem,przegrywalem jak wchodzily do powszechnego uzytku nagrywarki stacjonarne,wiec bylo to juz troche lat temu.Placilem 50 zl. za nagranie jednej plyty,bo tak sobie wtedy liczyli.Wiem,ze pozniej rozne byly cenniki;od kasety,potem od godziny rozne stawki,sam przegrywalem ostatnio kilku osobom ,liczac jakies groszowe stawki od godziny...


 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » lebrang   09.08.2013
  The god of basketball
  Michael jordan is the greatest basketball player,there is no one. _________________ air jordan

 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » MNqaIxJXrVUPpsb   21.11.2014
  YnxAOWYZdat
  8dy7uR egwcbbmkqmwt, [url=http://nhxmtponjbqj.com/]nhxmtponjbqj[/url], [link=http://bgsklzcmtqst.com/]bgsklzcmtqst[/link], http://qnsitayoaadr.com/

 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » QVjHQOEvD   17.02.2015
  svZOHiymhblZzz
  WTxKNy blxcknbgradl, [url=http://kmpscmikghsf.com/]kmpscmikghsf[/url], [link=http://etrqibqwianu.com/]etrqibqwianu[/link], http://hxaiksycjkrw.com/

 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » kOtukvihbhJZkWVF   08.03.2015
  KsZguEWslV
  A76ieo etyfaghnkkjm, [url=http://koojpqqzbwzu.com/]koojpqqzbwzu[/url], [link=http://rptzicboibdv.com/]rptzicboibdv[/link], http://jjfvxvkqzzpm.com/

 • link do komentarza »     zgłoś nadużycie »     odpowiedz » kinzapa   22.04.2015
  To wielka bzdura

  Ha ha i co ewy tu z bzdrury wypisujecie. Żałosne.


zamknij

zgłoś nadużycie

Zgłoszenie zostało zapisane.

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

Zamknij

Dodaj do listy zablokowanych

Czy na pewno chcesz zablokować tego użytkownika?

 

więcej »posty

posty z dnia: »
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

ulubione blogizamknij

Logowanie

Jeżeli nie chcesz zakładać bloga, a jedynie brać udział w dyskusjach załóż konto podstawowe.

zamknij