Jak przegrać kasety VHS na DVD?Wielu z nas posiada w domu stare kasety VHS z cennymi nagraniami. Problem w tym, że coraz trudniej takie kasety odtworzyć. Odtwarzacz VHS jest obecnie tak popularny jak papier toaletowy w PRLu. Stare i cenne nagrania niszczeją gdzieś w pudłach. Jeszcze parę lat i nie będziemy mogli przypomnieć sobie modnych fryzur ze Studniówki.

W tym poście opiszę moje doświadczenia w przenoszeniu filmów z kaset VHS na DVD. Opisany sposób nie jest prosty ale gwarantuje naprawdę dobrej jakości materiał na DVD i co chyba najważniejsze mnóstwo satysfakcji!!!

Potrzebujemy:

Sprzęt:

 • magnetowid
 • komputer z procesorem minimum 2,5GHz, 512 MB RAM
 • dysk z wolnym miejscem ok 200 GB.
 • kartę dźwiękową
 • kartę video lub kartę TV

Oprogramowanie:

 • Windows XP / Vista
 • ffdshow - zbiór kodeków audio / video
 • VirtualDub - narzędzie do edycji oraz przechwytywania strumienia video
 • Quenc - encoder MPEG-1, MPEG-2
 • AviSynth - frameserver działający na zasadzie skryptów

 

Przechwytujemy obraz i zapisujemy na dysku

W pierwszej kolejności musimy przechwycić obraz oraz dźwięk z magnetowidu na dysk twardy komputera. Magnetowid z kartą video / TV najlepiej podłączyć za pomocą złącza s-video. Jeżeli magnetowid takiego nie posiada pozostaje nam skorzystać ze złącza composite video lub przejściówki SCART(EURO) -> composite video. Źródło dźwięku podłączamy do wejścia liniowego lub mikrofonu karty muzycznej złączem cinch -> jack lub SCART -> jack.

Ok, mamy podłączone urządzenia. Uruchamiamy aplikację VirtualDub  i z menu File wybieramy Capture AVI. W nowym oknie wybieramy File -> Set capture file, czyli lokalizację i nazwę pliku docelowego. Pamiętajmy, aby na wybranym dysku było odpowiednio duuużo miejsca (optymalnie 200 GB - zależnie od długości zgrywanych materiałów).  Z menu Device na liście wybieramy urządzenie przechwytujące (kartę TV bądź kartę video). Następnie należy zdefiniować z jakiego wejścia wideo na karcie będziemy korzystać. Wybiera się to z pozycji Video -> Video Source.  Należy oczywiście wybrać to wejście do którego podłączony został magnetowid.

Aby przetestować, czy do tej pory wszystko jest w porządku włączamy w magnetowidzie PLAY i w menu Video  wybieramy Preview. W oknie VirtualDub powinien pojawić się obraz z magnetowidu. Sprawdźmy również czy działa dźwięk. Jeżeli nie, upewnijmy się, że wszystko prawidłowo podłączyliśmy. Sprawdź również czy w mixerze audio Windows mamy włączone odtwarzanie oraz nagrywanie wejścia liniowego bądź mikrofonu. UWAGA! Ważne aby w mikserze audio Windows ustawić optymalny poziom nagrywanego sygnału aby nie było np. przesterowań.

Pora skonfigurować parametry nagrywanego materiału. Rozdzielczość do jakiej będziemy zgrywać to 720x576 - czyli PAL. Definiuje się to opcją Video -> Set custom video format. Jako Data format wybieramy YUY2. Do kompresji materiału wyjściowego użyjemy bezstratnego kodeka HuffYUV: Video -> Compression, z listy wybieramy ffdshowVideo Codec i naciskamy Configure. W opcjach ffdshow jako Encoder należy wybrać HuffYUV. Aby zapobiec ewentualnej desynchronizacji dźwięku (np. gdy encoder "zgubi" klatki) należy skonfigurować opcje w menu Capture -> Timing zgodnie z poniższym zrzutem ekranu.

Pora coś nagrywać. Włączamy w magnetowidzie PLAY a w VirtualDub włączamy nagrywanie: Capture -> Capture video....

 

Kodujemy materiał do formatu MPEG-2

Mamy już zgrany materiał do formatu AVI. Teraz pora przekodować go do formatu MPEG-2, czyli formatu z jakiego korzysta standard DVD. Zrobimy to za pomocą bardzo dobrego programu / kodeka Quenc który korzysta ze skryptów AviSynth. W katalogu w którym mamy zgrany nasz materiał tworzymy plik tekstowy o nazwie np. !source.avs w którym umieszczamy poniższy skrypt:

AviSource("capture.avi")
ConvertToYV12()
SeparateFields()
Crop(20,0,0,-8)
LanczosResize(720,288)
Weave() 

Powyższe funkcję służą do:

 • AviSource - Odczytuje źródło kodowanego materiału (oczywiście nazwą pliku będzie nasz plik AVI).
 • ConvertToYV12- Konwertuje format kolorów.
 • SeperateFields - Rozdziela klatki z przeplotu.
 • Crop- Kadruje obraz. Bez użycia tej funkcji będziemy mieli charakterystyczne "śmieci" VHS w dolnej i górnej części obrazu (wartości dobrane empirycznie :-)).
 • LanczosResize - Zmienia rozdzielczość klatek. Konieczne po wykonaniu funkcji Crop. Należy zauważyć, że rozdzielczość pionowa to 288 a nie 576. Wynika to oczywiście z wcześniejszego odseparowania klatek z przeplotu.
 • Weave - "Składa" klatki w przeplot.

 

Mamy już przygotowany skrypt dla AviSynth. Uruchamiamy Quenc.

 

Jako Source AVS File otwieramy przed chwilą stworzony skrypt AviSynth. Destination File  to nazwa wynikowego pliku wideo (rozszerzenie .mpg). Codec jaki należy wybrać to MPEG-2. Bitrate jest bardzo ważną wartością, która wpływa po pierwsze na jakość wynikowego pliku oraz jest zależna od długości kodowanego materiału, który ma się zmieścić na jednej płycie DVD. Poniżej optymalne wartości uwzględniająca długość materiału:

 • 6000kbps - do ok 90 minut materiału
 • 5000kbps - do ok 110 minut materiału
 • 4200kbps - do ok 130 minut materiału

 

Wybieramy Advanced Options. Ustawienia w tej części można wprowadzić analogiczne jak w poniższym zrzucie ekranu:

 

Zatwierdzamy zmiany. Możemy już uruchomić proces kodowania przyciskiem Encode. Może to potrwać kilka godzin ... :-).

 

DVD Authoring

DVD Authoring to nic innego jak tworzenie struktury plików dla formatu DVD z wyjściowego formatu MPEG-2. Do authoringu jest bardzo dużo aplikacji. Bardziej zaawansowane umożliwiają stworzenie własnego menu, podzielenie filmu na sceny i dodanie innych wodotrysków znanych ze standardowych wydań DVD.

Najprostszą metodą jest skorzystanie z opcji Author DVD dostępnej w Quenc (w oknie Advanced Options).

Po wygenerowaniu wyjściowej struktury plików DVD przez aplikację do Authoringu pozostaje jedynie nagrać materiał na płytę DVD. Możemy to zrobić np. Nero - DVD Video.

 

Tyle! Jak widać pracy nie jest mało ale efekt i satysfakcja gwarantowane!

 

 Proszę czekać...
Nie możesz komentować. Mariusz Turek umieścił Cię na czarnej liście lub Twoje konto nie jest aktywne.