Dodatki do FireFox dla web developerówFireFox to niewątpliwie najpopularniejsza przeglądarka wśród programistów webowych. Przede wszystkim jest to zasługa bogatej biblioteki bardzo dobrych dodatków dla developerów. Postanowiłem wymienić kilka dodatków z których osobiście korzystam. Podejrzewam, że dla większości z Was będą to oczywiste oczywistości... Liczę jednak na to, że podzielicie się informacją o innych pożytecznych dodatkach do FF, których poniżej nie wymieniłem.

 

Firebug
Tego dodatku nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Po prostu absolutny niezbędnik każdego programisty webowego. Z premedytacją nie napiszę do czego służy.

 

WEB Developer
Zestaw bardzo przydatnych narzędzi web developera. Między innymi: edycja cookie, wygodne zarządzanie formularzami, czyszczenie pamięci podręcznej, skalowanie okna przeglądarki do określonych wymiarów i wiele, wiele innych bardzo użytecznych narzędzi.

 

HTML Validator
Walidator HTML zintegrowany z oknem przeglądania źródła dokumentu. Korzysta z dwóch algorytmów: Tidy HTML i Parser SGML. Główną zaletą jest walidacja lokalna, czyli również dokumentów na localhoście.

 

Pixel Perfect
Na pewno doskonale znacie słowa grafika: "Ma wyglądać jak na projekcie!" (jakoś tacy wrażliwi są ...). Pixel Perfect umożliwia osadzenie w oknie przeglądarki pliku graficznego (projektu), który jest wyświetlany jako półprzezroczysty overlay. Dzięku temu łatwo dobierzemy fonty i odstępy - zgodnie z projektem. Dodatek jest zintegrowany z FireBug.

 

YSlow
Bardzo przydatny dodatek do optymalizacji serwisów. Narzędzie analizuje czas wywołań http, nagłówki, kompresje i wiele innych czynników mających wpływ na prędkość otwierania strony. Wszystkie zebrane informacje zestawia w formie raportu oraz wystawia ocenę w skali od A do F. Z sugestii YSlow można się naprawdę wiele nauczyć. Dodatek jest zintegrowany z FireBug.

 

TamperaData
Jest to debugger ruchu HTTP pomiędzy przeglądarką a serwerem. Posiada przydatną funkcjonalność pozwalającą na modyfikację nagłówków i parametrów żądań. Pomocne narzędzie do debugowania wywołań HTTP, w szczególności w przypadku AJAX.
(Osobiście jako http debugger wolę Fiddler, jednak opisuję tutaj przecież dodatki do FF ...).

 

CSS Refresh
Jeden z najczęściej wykorzystywanych przeze mnie dodatków. CTRL+ALT+R odświeża arkusze CSS bez przeładowywania całego dokumentu.


Niestety dodatek rzadko uaktualniany. Jeżeli nie jest kompatybilny z Twoja aktualną wersją FireFox, przed instalacją zmień <em:maxVersion> w install.rdf wewnątrz pliku *.xpi (pamiętaj, xpi to nic innego jak zip).


ColorZilla
Picker kolorów.


ScreenGrab

Możemy zrobić zrzut całej lub widocznej części strony do pliku JPEG lub PNG.
 
 Proszę czekać...
Nie możesz komentować. Mariusz Turek umieścił Cię na czarnej liście lub Twoje konto nie jest aktywne.